середу, 24 лютого 2016 р.

Відкритий урок з природознавства "Які рослини називають лікарськими"


















Тема.  Які рослини називають лікарськими.
Мета : ознайомити із розмаїттям лікарських рослин,  розширити та поглибити знання учнів про користь лікарських рослин, їхні лікувальні властивості на організм людини; розпізнавати найпоширеніші лікарські рослини рідного краю; використання у народній медицині; виховувати любов і дбайливе ставлення до природи рідного краю.
Обладнання: кольорові олівці, малюнки лікарських рослин, ілюстративний матеріал, гербарій лікарських рослин, маски кореня, стебла, листка, соншника.
Тип уроку: Комбінований
Хід уроку
I.     Організація учнів до уроку.
Привітання
-Діти ! У нас сьогодні ніби і свято
Гостей зібралося багато
Ану ж до них ви поверніться
Привітайтесь і усміхніться
-        З Боожої ласки, з усмішки мами
-        Всім говоримо: Доброго дня.
А тепер тихенько поверніться,
До мене посміхніться,
Один одному всміхніться,
На урок старання не забудьте взяти,
Сядьте всі рівненько будем починати.
 
1 Вправа « Синоптик»
«Термометр Настрою»
- Що таке термометр?   Прилад для вимірювання температури тіла, повітря.
А ми сьогодні виміряємо температуру нашого настрою, якщо гарний настрій ручки піднімемо і розкриємо долоньки, якщо ні, опустимо та стиснемо у кулачки.
Дуже добре, настрій виміряли.
ІІ   Фенологічні спостереження.
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?  Чому так називається місяць лютий?
-  Що ви можете сказати про небо?
-  Чи світить сонце?
- Чи були сьогодні опади?
- Яка сьогодні температура?
ІІІ Актуалізація опорних знань.
Сьогодні до на нас урок завітала лугова квітка. А для того, щоб дізнатися,яка саме треба відгадати загадку.
Наче сонце, серединка,
Пелюстків біла хустинка.
Знає бджілка і мурашка,
Що звуть квіточку … (ромашка)-
На деяких її пелюстках  зупинились метелики, які прилетівши на квітку, принесли з собою запитання, на які вам потрібно відповісти
- що потрібно для життя рослин?
   ( Поживні речовини, світло, тепло, вода, повітря.)
-  за якими ознаками рослини відносять до живої природи?
 ( Вони живляться, дихають, ростуть, розмножуються.)
- До якої природи належать рослини?  ( До живої природи.)
- Що належить до живої природи? (тварини, людина)

- Кого немає сьогодні в школі? З якої причини? До кого людина звертається? (діти захворіли, звертаються до лікаря)
- А як лікуються тварини? Давайте з вами  завітаємо до лісової аптеки мудрої сови і побачимо, чим вона лікує звірів.

Про що ж ми сьогодні будемо говорити на уроці?  Лікарські рослини.
Повідомлення теми і мети уроку.
З попередніх уроків ви знаєте, що світ рослин різноманітний і великий. Рослини оточують нас усюди. Вони ростуть у лісах і на луках , у водоймах і високо в горах. Серед них є й величезні й зовсім маленькі, вигадливі й прості, яскраві і зовсім непомітні. Сьогодні ми  дізнаємось, які рослини можуть стати для нас корисними.
А праювати ми будемо за таким девізом:
Кожна квіточка – нам на радість,
Кожна рослинка для нашого добра,
кожна травинка -  для нашого здоровя


ІV  Вивчення нового матеріалу.
1.    Розповідь учителя.
     З перших днів свого існування на землі людина хворіє, тому вона шукає полегшення своїх страждань. І знаходить його в навколишній природі. Минали віки, тисячоліття, а людина не розлучалася з рослинами, спостерігала за ними, нерідко вирощувала їх і старанно вивчала їх цілющі властивості.
Наші предки знали корисні властивості багатьох квітів і трав. Вони робили з них настої. Бальзами чи чаї. Такі рослини називають лкарськими.
-         Що таке лікарські рослини?  Рослини які лікують.
А які ж частини у рослини важливі?
Сова порадила корінь валеріани, а Лисичці порадили квіти липи.
Сценка
 Між нами, органами рослин, виникла суперечка. Ми не можемо визначити, хто з нас головний.
Корінь:    Я найголовніший! Я закріплюю рослину в ґрунті, я напуваю її водою і годую поживними  речовинами. А те, що я першим з насіння з’являюся, говорить про мою важливість.
Листок:   Ти, корінець, живеш у темноті. Це я готую поживні речовини, мені допомагає сонечко. Це я підказую людям, коли рослину потрібно полити, підживити.
Стебло:   Що б ви без мене робили? Ні кореню без мене не жити, ні листю. Це ж мої трубки – волокна допомагають рухатися воді і поживним речовинам по всій рослині.
Квітка:   Не сперечайтеся. Все, що ви робите, - для мене. Якщо мене не буде – не буде й насіння. Буде квітка – буде насіння, а значить буде рослина.
Насіння.   Я, я найголовніше! Усе, що ви взяли з ґрунту, повітря, води – усе це для мене, щоб я зріло, дало життя новій рослині.
Діти, допоможіть органам рослин залишитися друзями, розрадьте їхню суперечку.
-         Який же орган найважливіший? (Відповіді дітей)
-         Висновок вчителя. Всі органи важливі, кожен по своєму.
Органи рослини:
-         Дякуємо, діти, ви нам допомогли залишитися друзями.
Гра « Будь спостережливим»
Серед ланюжка рослин знати зайву.
Гра «Дорога до школи»
Хто назве більше рослин, які ви зустрічаєте по дорозі до школи.
V. Осмислення учнями знань
1.Робота з підручником с. 74 – 75
Розгляньте малюнки
Які рослини вам відомі
Що ви знаєте про їх лікувальні властивості?
Розкажіть, які лікарські рослини заготовляє на зиму мама, бабуся?
Як ви допомагате їм?
З давніх часів калина є універсальним засобом для лікування різних хвороб.  З допомогою калини можна легко позбутися від простудних захворювань,   цікаво що використовуються не тільки ягоди, які необхідно збирати пізньої восени, але також кора і листя калини.    До речі, сік калини чудово знімає головний біль,  з його допомогою  також можна вилікувати безсоння, якщо кожен вечір перед сном випивати цього чудодійного напою.         

2. Робота в зошиті з друкованою основою.
3. Фізкультхвилинка
VІ. Узагальнення та систематизація знань
 Дидактична гра «Впізнай лікарську рослину»
А зараз пограємо в гру. Я читатиму загадки. Вам треба відгадати їх і  назвати слова, які допомогли вам упізнати лікарську рослину
 
Сонечко в траві зійшло, 
Усміхнулось, розцвіло.
Згодом стало біле-біле
І за вітром полетіло.  (Кульбаба)- лікує хвороби шлунку, покращує апетит, очищує кров, а соком з кореня кульбаби можна обробляти  рани.
Квітка пишна, квітка гожа,
На троянду трішки схожа.
На кущах вона зростає.
 Хто із вас цю квітку знає? (Шипшина)- при застуді, ангіні, грипі, скарлатині, а чашка чаю з пелюсток шипшини ввечері є запорукою глибокого і здорового сну, а масло шипшини є прекрасним косметичним засобом, який продовжує молодість шкіри, повертаючи їй пружність, шовковистість і бархатистість
. Листячко довгасте з жилками-нитками
        Можеш ти прикласти до своєї рани.
        Вздовж доріг, стежинок я люблю рости,
Скрізь мене побачиш, де крокуєш ти.
(Подорожник)- загоює рани, знімає зубний, головний біль, ангіну та отит.
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті,
 Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. (Калина)

Дуже схожа на малину,
Маэ чималу родину.
В лісі, на кущі зростає
Темно – сині колір має.( Ожина )

Рвати, треба нахилитись
І низенько поклонитись
Глянеш – наче полуничка,
Але зростом невеличка. (Суниця)

А де ми можемо побачити лікарські рослини? 
Лікарські рослини ми можемо побачити скрізь 
 І  на городі,   і в саду, і в лісі. І навіть у нас в класі  на підвіконні.
А які лікарські рослини є вас вдома? 

8. Релаксація      / Звучить спів  птахів .  Діти  вдихають аромат  хвої /
Ось ми з вами і на лісовій галявині. Сідайте, умощуйтесь зручніше, закрийте очі і уявіть собі, що ми зараз не у класі, а в лісі, на сонячній  галявині. Яскравий весняний день. Сидимо на заквітчаній кульбабками  поляні, із задоволенням ловимо кожен ласкавий промінчик сонечка .
  А сонечко ніжно гладить нас по щічках, голубить всіх своїм  довгожданим теплом. Милує око яскрава зелень, барвисті квіточки  сплітаються в дивовижний килим .Грайливий вітерець погойдує зелене  листя дерев і дихає на вас свіжим повітрям лісу .
  Веселі пташки співають кожна свою пісню, ніби вітаються з вами.  Аж  ось горобчик накликав цілу зграю своїх родичів. І почали вони свою веселу  пісеньку про безмежну радість, яку подарувала весна. Після такої пісні стало  так легко на душі, захотілося жити і співати, прославляючи цей благословенний світ, цю прекрасну пору.
Хто який ліс уявляв? Листяний чи хвойний?  Ми всі з вами дихали справжній аромат хвої. Наче побували у хвойному лісі. Хвоя має лікувальну дію.
Ми вже відпочили і зараз можемо праювати знову. Якщо згодні – плескаємо у долоні.
Сценка « У лікаря»
Лікар.  Доброго дня і доброго вам здоров’ячка.
Шановні мої , вітаю вас у лікарні народної медицини «Зелена аптека»
Вітаю вас я і вітають вас трави.
Пацієнт 1. Ой – йой, зуб дужє болить,
Скоріш полікуйте лікарю мене
-                                                                                                                  Що сталось? Від чого болить?
Ой йо йой цукерок трохи я поїв, ось тому і захворів
Ой йо йой цілу нічку я не спав, все ревів та стогнав.
Менше цукерок їж щодня, то не будеш так ревіть.
Щоб зуби боліть перестали у тебе,
Шалфієм щодня полокати їх треба.
Спасибі тобі лікарю, все буду пам’ятати.
Пацієнт 2
Рятуй мене лікарю, я нездужаю
Щось сталось зі мною сам і незнаю
Щось руки трясуться і серце болить
Лікарю, допоможи благаю.
Лікар.   Попий валеряни і серце у тебе болить перестане.
Та й нерви тобі заспокоїть вона.
 Це дужє корисна трава запашна, її корінці восени я копала,
 я їх  на заплаві тоді відшукала.
І ось у зеленій аптеці моїй
Із тих корінців є чудовий настій.
Пацінт 3.
Ой лікарю допоможіть
Ой горлечко, горлечко, болить у мене горлечко.
Я холодну воду пив і по морозу роздягнений ходив.
Ану показуй горлечко.
Горлечко шарфиком обяжемо. Ось тобі ліки, відваром календули горло полоскай, поки що не бігай, більше відпочивай
 Більше я не буду холодну воду пити і по морозу роздягнений ходити.
Пацієнт4
Лікарю допоможи, що робить мені скажи?
Що з тобою, що таке?
Ой живіт, живіт болить.
Вишень зелених я наїлась і животик дуже розболівся.
У мене сухі ягідки є  чорниці
Тобі вони знадобляться.
Чорничний відвар ти приймай
І животик боліть тебе перестане.
Дякую, тобі лікарю.
Аптека зелена, зелена аптека.
Від тебе й від мене вона недалеко.

Зелена аптека лежить навкруги.
Зелені горби і зелені луги,

Зелені ліси, і сади, і поля –
Уся наша рідна квітуча земл
я.
 
Зелена аптека,що бачиш навкруг,-
Це наш помічник і хороший наш друг.

Зелену аптеку слід кожному знати:
крушина, фіалка, конвалія, м’ята,
вільха. бузина, деревій,кам’янці,
Черемха і пижмо,шипшина й суниці…
 
Зелена аптека – це трави і квіти,
що в кошик збирають дорослі і діти.
Дидактична гра «Уяви себе лікарем»
Перегляд  мультфільму народна медиина.
Як ви гадаєте, чи хорошим лікарем стане Живчик?
Чим потрібно вгамувати  зубний біль?
 VІІ. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».
Я навчилася …
Я вивчив…
Я зрозуміла...
Я полюбив…
Я буду...
Я дізналася …
      Природа дбає про нас, допомагає нам, лікує від різноманітних хвороб. Тільки треба розуміти її, спостерігати за нею, вивчати її. І тоді природа подарує нам здоров’я – найцінніше багатство.










вівторок, 9 лютого 2016 р.

Батьківські збори "Проблеми адаптації першокласників до навчання у школі"

Виступ на батьківських зборах

Виховання дитини починається від її народження. Якою вона виросте значною мірою залежить від батьків. Батьки в родині мають виконувати функції педагога.
Вступ до школи – переломний момент у житті дитини. Він пов'язаний з новим типом стосунків з оточенням (ровесниками й дорослими), новим видом нової діяльності (навчальної а не ігрової). У житті дитини змінюються все:  обов'язки, оточення, режим. Це „ кризовий період” у житті дитини, і ця її „ криза” виявляється у тому, що свої ігрові потреби дитина має задовольняти навчальними способами. Процес  адаптації  до шкільного життя у дітей триває по різному – від 2 тижнів до 2 – 3 місяців (залежно від рівня їх готовності до школи, психологічними особливостями та стану здоров'я). Вирішальну роль тут відіграє сформований у дошкільному  рівень готовності до школи, або „шкільної зрілості”
Шкільна зрілість виявляється у:
1)    морфогенетичній готовності, що передбачає фізіологічну зрілість (стан здоров'я) та рівень фізичного розвитку (розвитку дрібної моторики рук і зорово – рухової координації)
2)    інтелектуальній готовності дитини до школи, що передбачає володіння дитиною певною кількістю знань про явища навколишнього середовища, уміння порівнювати, класифікувати, узагальнювати та інш.
3)    Комунікативній готовності, що передбачає володіння навичками взаємодії з дорослими, однолітками ( вмінням слухати, не перебиваючи, вміння вибачати і вибачатися, співчувати…)
4)    Емоційно – вольової готовності, що передбачає вміння робити не лише те, що подобається, а й те, що необхідно зробити..
5)    Мотиваційна готовність, передбачає чітко оформлювати позицію школяра. Коли дитина:
-         має належне уявлення про школу;
-         позитивно  ставиться до шкільних занять;
-         відає перевагу урокам грамоти і лічби, а не заняттям дошкільного типу і малювання, фізкультура, трудове навчання;
-         .визнає авторитет вчителя;
Мною було проведено  дослідження рівня шкільної зрілості та адаптації першокласників до нових умов навчання. З результатами яких, я вас познайомила ( загальні результати ). Хто схоче дізнатися індивідуальні показники, підійдіть особисто.
Психологічна готовність є необхідною умовою успішної адаптації до шкільного життя. Є чимало дітей, які все ж таки не можуть „вжитися в нову роль”. Вони часто страждають на нездоров'я, перебувають у пригніченому настрої, не повністю засвоюють навчальний матеріал, не мають близьких друзів, знають на ім'я та прізвище не всіх однокласників тощо.
Причинами шкільної дезадаптації частіше є неправильні методи виховання у сім'ї або порушення системи стосунків у школі.
До виховних помилок батьків належать:
-         надмірно завищені сподівання щодо навчальної успішності дитини, внаслідок чого будь – яка невдача сприймається нею неадекватно;
-         розмови про вади вчительки або недоліки школи замість акцентування дитини на приємних моментах;
-         часті конфлікти з приводу навчання дитини, після чого все, пов'язане зі школою, втрачає для неї щонайменшу привабливість.
Декілька порад щодо режиму дня:
-         12 годин сну з урахуванням обіду (1- 1,5 год.) для поновлення сил;
-         після школи не спішіть садити дитину за уроки, необхідно 2 – 3 години відпочити. Найпродуктивніший час для приготування уроків з 15 до 16 годин. Зайняття ввечері безрезультатні.
-         Не примушуйте дитину готувати уроки за один раз. Після 20 хв. Занять необхідно 10 – 15 хвилин перерви.
-         Під час приготування уроків не сидіть над дитиною, давайте їй можливість працювати самостійно, але якщо буде потрібна ваша допомога, наберіться терпіння. Спокійний тон та підтримка („не хвилюйся, все вийде”, „давай розбиратися разом”), похвала навіть якщо щось не виходить, необхідна. Не акцентуйте увагу на оцінках 1 „не дарма з письма в тебе одні „2” та „3”)
  Якщо ви будете дотримуватись нижче вказаних побажань у вихованні, ваша дитина виросте врівноваженою та спокійною.


Поради батькам щодо запобігання шкільної дезадаптації

-         формуйте позитивне ставлення до школи;
-         виявляйте інтерес до шкільних справ та успіхів дитини;
-         формуйте адекватну самооцінку;
-         не перевантажуйте дитину надмірними заняттями, чергуйте їх з грою;
-         навчайте етичних норм спілкування з однокласниками та дорослими;
-         привчайте самостійно долати труднощі, які під силу подолати 6-річні дитині;
-         хваліть частіше, а не докоряйте;
-         частіше згадуйте себе в дитячому віці;
любіть дитину безумовною любов’ю, приймайте її такою, як вона є.